Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach wydaną przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, w programie Budżet obywatelski.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach wydaną przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, w programie Budżet obywatelski.

W zespole programu Budżet obywatelski pracujemy na rzecz mieszkańców:

 • odpowiadamy na Państwa pytania i przedstawiamy opinie prawne – tylko w sierpniu i wrześniu 2012 r. udzieliliśmy pisemnych odpowiedzi na ponad 250 pytań,
 • publikujemy artykuły dotyczące funkcjonowania funduszy sołeckich – kilkanaście tekstów otrzymaliśmy od Państwa,
 • prowadzimy kompleksowy monitoring funkcjonowania ustawy – nasze działania dotyczą gmin i instytucji centralnych,
 • gromadzimy i udostępniamy wiedzę – prowadzimy własne badania i udostępniamy dane publicznych instytucji, w tym RIO,
 • pracujemy z najlepszymi ekspertami z regionalnych izb obrachunkowych oraz ośrodków akademickich,
 • aktywnie korzystamy z prawa – m.in. zmobilizowaliśmy do działania ponad 200 rad gmin, doprowadziliśmy do kilkudziesięciu istotnych rozstrzygnięć sądowych, podjęliśmy działania m.in. wobec GUS,
 • monitorowaliśmy proces wprowadzania zmian do ustawy o funduszu sołeckim, który do zmian nie doprowadził – jesteśmy zwolennikami trwałości prawa i niewprowadzania pochopnych, nieprzemyślanych zmian,
 • i co dla nas najważniejsze: spotykamy się z Państwem w całej Polsce: w gminach, w sołectwach, uczestnicząc w wydarzeniach, a ostatnio na konferencjach organizowanych wspólnie z wojewodami pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. 

Publikacja, którą przedstawiamy, w krótkiej formie zbiera to, co naszym zdaniem ważne. Publikacja Fundusz sołecki w pytaniach i odpowiedziach jest bezpłatna, można ją pobrać, drukować i rozpowszechniać. Wprowadzanie zmian zabronione. Publikacja obejmuje stan prawny na wrzesień 2012 r. W przypadku udostępniania na Państwa stronie internetowej prosimy o umieszczenie odnośnika do strony funduszesoleckie.pl

Publikacja w wersji elektronicznej

Plik do pobrania i wydruku w formacie A4 dostępny jest TUTAJ.

Plik do pobrania i wydruku w formie zeszytowej – po wydrukowaniu i złożeniu na pół publikacja tworzy niewielką książeczkę – dostępny jest TUTAJ (okładka) i TUTAJ (środek).

Publikacja tradycyjna

Dysponujemy egzemplarzami publikacji, które chętnie Państwu prześlemy drogą tradycyjną. W pierwszej kolejności publikację wysyłamy do bibliotek wiejskich oraz do gmin, w których fundusz sołecki funkcjonuje pierwszy rok.

Jeśli interesuje Państwa otrzymanie publikacji, prosimy o kontakt na adres: funduszesoleckie@sllgo.pl. Prosimy również o krótkie opisanie zmian, jakie Państwa zdaniem nastąpiły w związku z wprowadzeniem w życie funduszu sołeckiego w Państwa gminie/sołectwie oraz wyzwań, z jakimi się Państwo spotykacie. Państwa uwagi pozwolą nam lepiej odpowiedzieć na pojawiające się potrzeby. Prosimy również o nadsyłanie wszelkich uwag krytycznych dotyczących publikacji.

Wszystkich tych działań nie byłoby, gdyby nie wsparcie Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. Serdecznie dziękujemy!

cee_trust_logo

POBIERZ PLIK: Fundusz_sołecki_pytania_odpowiedzi_2012_funduszesoleckie.pl

Autor/ka: Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich

Fundusz Sołecki w pytaniach i odpowiedziach

W Poradniku Funduszu Sołeckiego wydanym w roku 2009 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zamieszczono odpowiedzi na postawowe pytania, które wiążą się z wprowadzaniem funduszu. Postanowiliśmy zamieścić odpowiedzi przedstawicieli Ministerstwa również na naszej stronie, aby były jeszcze bardziej dostępne. Poniższy tekst można znaleźć na stronach 8-10 Poradnika.

(więcej…)

 • bystra72

  Mam pytanie czy zwrot środków z budżetu państwa dla gminy dotyczyć może również wydatków sołeckich przeniesionych przez radę na wydatki niewygaszające. pozdrawiam

 • Dionizos

  Czy „fundusz” obciąża dochody uzyskane na „mieniu wiejskim” obligatoryjnie czy uznaniowo?

 • Darek

  Panie Dionizos Jesli dobrze rozumiem Pana pytanie to chodzi o to czy jesli dane solectwo ma dochody np. z wynajmu świetlicy wiejskiej i z tego tytułu może owe dochody przeznaczać na różne wydatki o których decyduje sołtys, rada sołecka lub zebranie wiejskie, to czy w takim razie dochody z „mienia wiejskiego” stanowią część funduszu. Jesli taka była intencja to odpowiedź brzmi: „fundusz” w żaden sposób nie obciąża tych dochodów. Środki z funduszu są wyliczone na podstawie wzoru ustawowego i w takiej kwocie jaka wynika z wzoru przysługują solectwu. fundusz sołecki nie jest jedyną możliwością zapewnienia środków sołectwu. Dochody z mienia wiejskiego mogą stanowić dodatkowe srodki zasilające dane sołectwo.

 • kerA

  Czy można przeznaczyć fundusz sołecki na inwestycję na działce,którą gmina wydzierżawiła? Chodzi mi konkretnie o oczko wodne na tej działce i tereny przyległe.Czy trzeba ten teren wyodrębnić?

 • Marek

  Czy w raz zaplanowanym i zatwierdzonym wydatku na dany rok z funduszu sołeckiego można dokonać zmian?
  Jeżeli tak, to w jaki sposób?
  Jest to bardzo ważne z uwagi na początki funduszu i wdrażanie go w sołectwach.

 • MAREK

  Dzisiaj kandyduję na SOŁTYSA, bardzo dobra strona, trzymajcie kciuki!

 • Jarek

  Bardzo dobry dokument. Kompedium, które w kilka minut wyposaża nowego sołtysa w niezbędną wiedzę. Od tygodnia jestem członkiem Rady Sołeckiej i na pewno będę często zaglądał do tej strony.

 • Ewa

  Czy fundusze sołeckie są przeznaczone tylko dla obszarów wiejskich? Mieszkam w mieście na dużym osiedlu i nie możemy doprosić się o niektóre inwestycje. Czy np. zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu przy szkole mogłoby być sfinansowane z takiego funduszu?

 • wiki

  Co ile jest przyznawany fundusz sołecki?

 • Szymon Osowski

  Rada gminy do końca marca każdego roku podjemuje uchwałę na tak lub na nie. Jeżeli na podejmie uchwałę na tak to funduszu jest w każdym roku.

 • Jerzy

  Prosze o podpowiedz : zebranie wieskie uchwalilo przeznaczenie kwoty 5000,oo zł na wykonanie np trybuny na STADIONIE SPORTOWYM W w tej miejsowości( teren klubu jest wieczytą dzierzawą) lecz Skarbnik Gminy z Wójtem twierdza ,ze nie wolno przekazac srodków na ten cel w tym wypadku jak to zrobic aby moza te srodki przeznaczyć,a ten obiekt i jego wyposazenie słuzy mieszkańcom tej wioski i jest ogónie dostepne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *