Ustawa o funduszu sołeckim

Pełny tekst Ustawy o funduszu sołeckim.

Tekst Ustawy o funduszu sołeckim z dnia 20 lutego 2009 roku (Dz.U. 2009 nr 52 poz. 420) dostępny jest w załączniku poniżej, a także w:

Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej  TUTAJ

Internetowym Systemie Aktów Prawnych Sejmu RP TUTAJ

POBIERZ PLIK: Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funuduszu sołeckim

Autor/ka: Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich

2 komentarze

  • GEO

    W mojej gminie znaczną część środków z funduszu sołeckiego przeznaczono na „remont i wyposażenie” świetlic wiejskich. Sposób użytkowania wielu budynków nigdy nie został zmieniony, w związku z czym nie posiadają one sanitariatów, brak jest dostępu do bieżącej wody, brak odpływu ścieków, brak odpowiedniej wentylacji w związku z nagminnym wyposażaniem ich w kuchenki gazowe. W niektórych wypadkach, zwłaszcza w bardzo małych miejscowościach typowo turystycznych, gdzie liczba mieszkańców wynosi zaledwie kilkanaście osób, są to pieniądze wyrzucone w błoto, bo ludzie, nawet biedni, wolą spotkać się w pobliskim schronisku lub hotelu niż siedzieć w pozbawionej sanitariatów świetlicy. Tak więc rozwój świetlic wiejskich w bardzo wielu przypadkach zaspakaja ambicje gminnych urzędników świadomie tworzących fikcję za budżetową kasę. W budynkach tych, zgodnie z zarządzeniem wójta gminy, można prowadzić działalność statutową. W rozumieniu mieszkańców – np. odpust. Bardziej światła część mieszkańców, tj. właścicieli domków letniskowych, nie ma prawa, zgodnie z lokalnym prawem, brać udziału w wiejskich zebraniach, a tym samym nie ma prawa głosu, a tym samym nie ma wpływu na rozwój ich wsi.

  • mikolajewice.bnx.pl

    W mojej wsi nie ma niestety świetlicy w ogóle! A gdyby takowa powstała, wiedzielibyśmy dobrze, co z zrobić ze środkami z funduszu sołeckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *